Rendezési szabályok
1958-ban elhatározták, hogy akkortól a győztes országé a következő évi rendezés első visszautasításának joga. Az 1957-es Eurovíziós Dalfesztivál győztese Hollandia volt, és a holland TV elfogadta az 1958-as rendezés felelősségét. Az évek során csak öt alkalommal fordult elő, hogy nem a győztes ország rendezte a következő évi versenyt. Ezek a kivételek:
-
1960 – a BBC rendezte Londonban, miután Hollandia elállt a rendezéstől anyagi okokból. Azért választották az Egyesült Királyságot, mert ők lettek a másodikak 1959-ben.
-
1963 – a BBC rendezte Londonban, miután Franciaország elállt a rendezéstől anyagi okokból. Bár az Egyesült Királyság csak negyedik lett 1962-ben, de Monaco és Luxembourg (a második és harmadik helyezett) szintén elállt.
-
1972 – A BBC rendezte Edinburgh-ban, miután Monaco képtelen volt megfelelő helyszínt biztosítani: a monacói tévé a BBC-t kérte fel, az előző tapasztalataik miatt.
-
1974 – A BBC rendezte Brighton-ban, miután Luxemburg elállt a rendezéstől anyagi okokból. A BBC kezdett ismertté válni mint az alapértelmezett rendező a nyertes ország elállása esetén.
-
1980 – a NOS rendezte Hágában miután Izrael elállt anyagi okokból, és mert a fesztiválra kiválasztott nap (április 19.) az Izraeli Emlékezési Napjára esett. A hollandok azután ajánlották fel a rendezést, miután több más tévétársaság (köztük a BBC) sem volt hajlandó arra.
Az anyagi okoból való elállások azért következtek be, mert az adott társaságok a megelőző években már tartottak Dalfesztivált az egymást követő nyeréseknek köszönhetően.
1981 óta mindegyik Dalfesztivált az előző évi győztes országban tartották.
|