Évről évre
Magyarország már az 1993-as Eurovíziós Dalfesztiválra is nevezett, de ekkor a csatlakozni kívánó kelet-európai országok számáraKvalifikacija za Millstreet néven tartottak egy elődöntőt Ljubljanában, hét ország részvételével. A magyar induló Szulák Andrea voltÁrva reggel című dalával, de nem szerzett elég pontot a továbbjutáshoz.
Az első magyar versenyző, aki részt vehetett az Eurovíziós Dalfesztivál nemzetközi döntőjében Bayer Friderika volt 1994-ben. Kinek mondjam el vétkeimet? című dalával a negyedik helyen végzett, mely az eddigi legjobb magyar szereplés. A jó eredménynek köszönhetően 1995-ben is döntős volt Magyarország. (Az 1990-es években a résztvevők megnövekedett száma miatt a rossz eredményt elérő országok nem vehettek részt a következő évi versenyen.) Ekkor az országot Szigeti Csaba képviselte. Új név a régi ház falán című dalával utolsó előtti, huszonkettedik helyen végzett.
1996-ban módosítottak a kvalifikáció lebonyolításán. A házigazda kivételével az összes résztvevő országnak részt kellett vennie egyelőválogatón. A zsűrik a dalok hangfelvételei alapján szavaztak, és a huszonkilenc nevezőből az első huszonkettő jutott tovább a nemzetközi versenyre. Delhusa Gjon Fortuna című dalával holtversenyben végzett a finn előadóval az utolsó, még továbbjutó helyen, ám végül utóbbi jutott tovább. Ezt a kiválasztási módszert többé nem ismételték meg.
1997-ben a V.I.P. együttes képviselte az országot, a döntőben a tizenkettedik helyet szerezték meg Miért kell, hogy elmenj? című dalukkal. A következő évben Charlie vett részt, A holnap már nem lesz szomorú című szerzeményével a huszonharmadik helyen végzett. A kieséses szabály értelmében Magyarország nem vehetett volna részt 1999-ben, de egy visszalépés miatt az EBUfelajánlott egy helyet a Magyar Televíziónak, de azt pénzügyi okokra hivatkozva nem fogadták el, és a következő években sem neveztek. 2004-ben az elődöntők bevezetése lehetővé tette, hogy az addiginál lényegesen több ország vegyen részt. Előzetesen a magyar tévé is jelezte indulási szándékát, de még a határidő előtt visszaléptek.
Magyarország hat kihagyott verseny után 2005-ben vett részt újra. Ekkor a NOX együttes indult Forogj, világ! című dalukkal. Ők voltak az első magyar versenyzők, akiknek részt kellett venniük a 2004-ben bevezetett elődöntőben. Az elődöntőből az első tíz helyezett jutott tovább a néhány nappal később tartott döntőbe. A NOX az elődöntőből az ötödik helyen jutott tovább, a döntőben a tizenkettedik helyen végeztek. A következő évben pénzügyi okok miatt nem vett részt Magyarország, majd 2007-ben Rúzsa Magdi a Megasztár harmadik szériájának győztese indult a versenyen, Helsinkiben. Unsubstantial Blues című szerzeményével az elődöntőben a második, a döntőben a kilencedik helyet szerezte meg. 2008-ban Csézy utazott a megmérettetésre. Ekkor első alkalommal már két elődöntőt is rendeztek. Csézy a második elődöntőben szerepelt Candlelight című dalával, de nem sikerült a döntőbe jutnia. 2009-ben a Magyar Televízió jelöltje Ádok Zoltán Dance with Me című dala volt. Az MTV a 2010-es Eurovíziós Dalversenyen való szerepléstől 2009. október 22-én visszalépett. 2010. március 22-én Svante Stockselius, a dalverseny főellenőre az oslói találkozón bejelentette, hogy a résztvevőkön kívül Magyarország (Duna TV) és még négy másik ország sugározta az ötvenötödik dalversenyt. Az Magyar Televízió egy év kihagyás után úgy döntött, hogy részt vesz a 2011-es düsseldorfi megmérettetésen, ahol a 2009-es dalkiválasztáshoz hasonlóan egy belső zsűri döntése alapján Wolf Kati képviselte Magyarországot What About My Dreams című dalával. Wolf Kati az elődöntőből a hetedik helyen jutott tovább, a döntőben a huszonkettedik helyen zárt. A 2012-ben megrendezett A Dal című magyar nemzeti döntőt a Compact Disco nyerte, elnyerve a jogot Magyarország képviselésére a bakuban rendezett dalversenyen. Az együttesnek sikerült továbbjutnia az elődöntőből.
|