Nemzeti döntő
A holland nemzeti döntő a Nationaal Songfestival, melyet néhány év kivételével minden alkalommal megrendeztek az ország debütálása óta. A holland tévé 1961-ben, 1980-ban és 2008-ban döntött a nemzeti döntő nélküli belső kiválasztás mellett.
Az első, 1956-os nemzeti döntőt három előadó nyolc dalának részvételével rendezték, és a nézők levelezőlapon szavazva választották ki a két indulót. 1959-ben és 1960-ban mindegyik dalt kétszer adták elő. A nézők kiválasztották a győztes dalt, egy zsűri pedig azt, hogy melyik énekes adja elő a versenyen.
A következő évek rossz eredményei után a holland tévé több módszert is kipróbált: vagy egy előadó énekelte mindegyik dalt, vagy az előző évekhez hasonlóan több előadó vett részt, és néha elődöntőket is rendeztek.
1975-ben egy egyedi lebonyolítási módot alkalmaztak. A három döntős mindegyike elénekelt három dalt. Egy zsűri kiválasztotta a győztes dalt, majd ezt még egyszer előadták. Ezután a közönség száz tagja egy rózsaszálat annak az énekesnek, aki szerintük a legjobb volt. A győzelem ellenére ezt a módszert nem ismételték meg, később regionális zsűrik választották ki a győztest, egy előadó több dala, vagy több előadó közül. 1997 óta a nézők is részt vesznek a döntésben telefonos szavazás segítségével.
Az utóbbi években a belső kiválasztás vált jellemzővé. 2007-ben, 2009-ben és 2011-ben a felkért előadó dalai közül a nézők válaszhattak, míg 2008-ban a dalt is nemzeti döntő nélkül választották ki.
|