Évről évre
Svédország 1958-ban csatlakozott először a versenyhez. A debütáláson elért negyedik helyet kevésbé jó szereplések követték. 1963-ban először végeztek az utolsó helyen, ráadásul pont nélkül. A rossz eredmény után a svéd előadók bojkottálták a versenyt, így az SVT kénytelen volt visszalépni, de közvetítették a versenyt, és a következő évben ismét részt vettek. 1966-ban érték el első sikerüket, amikor a második helyen végeztek, bár a luxemburgiközönség a szavazás alatt többször is kifejezte nemtetszését[1], ugyanis tizenhat pontjukból tizenötötskandináv szomszédjaikól, Norvégiától, Dániától ésFinnországtól kaptak. Az 1970-es Eurovíziós Dalfesztivált a többi skandináv országgal, illetveAusztriával és Portugáliával közösen bojkottálták, mert elégedetlenek voltak az előző évi négyes holtversennyel, de a következő versenyen már ismét részt vettek. Ezekben az években egy kivétellel mindig sikerült az első tízben végezniük. A jó eredmények az ABBA 1974-es győzelmével teljesedtek ki, első alkalommal tudták megnyerni a versenyt, így az 1975-ös fesztivált ők rendezhették. A rendezés nagyon megviselte pénzügyileg a svéd tévét, emiatt 1976-ban nem vettek részt, és nem is közvetítették. Ekkor vezette be az EBU azt a szabályt, hogy mindegyik országnak fizetnie kellett a részvételért, ezzel hozzájárulva a verseny megrendezésének költségeihez.
Az ABBA sikere után kudarcok következtek. 1977-ben másodszor végeztek az utolsó helyen, és a következő indulók sem értek el jobb eredményeket.1982-ben a Kikki Danielsson és Elisabeth Andreassenalkotta Chips együttes ABBA-stílusú dalának nyolcadik helye volt az első igazán jó szereplés 1975 óta. A következő évben egy tizenhat éves lány, Carola Häggkvist egyedülálló módon maximális pontszámmal nyerte meg a svéd nemzeti döntőt. A müncheni fesztivál minden idők legnézettebb műsora a svéd televíziózás történetében.[2] Carola harmadik helyét újabb sikerek követték: 1984-ben az aranycipőikről emlékezetes Herreys-fivérek Svédország második győzelmét érték el, majd Kikki Danielsson hazai pályán egy újabb harmadik helyet szerzett.
A sikersorozat ezután tovább folytatódott. 1988 után csak húsz évvel később, 2008-ban fordult elő először, hogy egymást követő két évben az első tízen kívül végeztek. 1991-ben ismét Carolaképviselte az országot. A francia indulóval holtversenyben végzett az élen, de a szabályok értelmében őt hirdették ki győztesnek, így Svédország harmadik győzelmét érte el. Hazai pályán azonban nagy csalódás érte őket: Christer Björkman (aki ma a svéd nemzeti döntő főszervezője), az utolsó előtti helyen végzett, a házigazda 1958 óta nem szerepelt ilyen rosszul. A kudarcot hamar feledtették az újabb sikerek. Az 1993-ban bevezetett és 2003-ig érvényben lévő kieséses rendszer alatt Horvátországés Málta mellett az egyetlenek, akik egyszer sem estek ki. 1995-ben és 1996-ban két egymást követő évben lettek harmadikak kereken száz ponttal. A következő évben Svédország egyike volt annak az öt országnak, melyek először vezették be a telefonos szavazást a zsűri helyett. 1999-benaratták negyedik győzelmüket Charlotte Perrellinek köszönhetően. Take Me To Your Heaven című dalán egyértelműen érződött az ABBA nagy hatása a svéd zenére, mely stílus későbbi dalaikra is jellemző.[3]
A 2000-es évek újabb jó eredményeket hoztak. Bár dobogós helyet nem értek el, négyszer is az ötödik helyen végeztek. A 2005-ös csalódást keltő tizenkilencedik hely 1997 óta az első alkalom volt, hogy az első tízen kívül zártak. 2006-ban Carola tizenöt évvel győzelme után visszatért, harmadik és első helye után ezúttal az ötödik helyen végzett. A jó eredményt két kudarc követte: 2007-ben és2008-ban egyaránt a tizennyolcadik helyen zártak. Különösen nagy csalódás volt a 2008-as rossz szereplés, hiszen az 1999-ben győztes Charlotte Perrelli korábban oly sikeres, jellegzetesen svéd stílusú dalát előzetesen az élmezőnybe várták.[4] Mint később kiderült az elődöntőben is csak a tizenkettedik helyen végzett, és az akkor bevezetett zsűri szabadkártyának köszönhetően jutott a döntőbe. A 2009-es versenyen egy operaénekesnő, Malena Ernman képviselte a svéd színeket. Az elődöntőből a negyedik helyen jutott tovább, de a döntőben csak a huszonegyedik helyen végzett, és ezzel a szerepléssel három évesre nyúlt Svédország rossz sorozata. A következő évben az elődöntőből sem sikerült továbbjutniuk: ezzel 1976 óta először nem volt ott Svédország a dalfesztivál döntőjében. A rossz sorozat a 2011-es harmadik helyezéssel szakadt meg, 2012-ben pedig ötödik győzelmüket érték el.
|